Приниження пенсіонерів та голодні студенти. Огляд регіональної преси
Місцеві газети пишуть про №-нний візит Президента до Івано-Франківська, який на цей раз відбувся офіційно. Але ми спробуємо дізнатись з газетних публікацій про те, чим живуть прості прикарпатці, які проблеми їх хвилюють у щоденному житті.
Протягом останніх двох тижнів склалася дивна і незрозуміла ситуація із отриманням зарплати працівниками бюджетних установ в місті і області, що користуються послугами банку «Надра». Починаючи з понеділка 2 лютого біля банкоматів та кас цього банку вишикувалися довгі черги, в яких люди прагнуть отримати заробітну плату за останній місяць.
Газета «Івано-Франківський оглядач» подає коментар головного редактора Анатолія Теличко: «Моя дружина вже протягом двох тижнів не може отримати повністю зарплату (600 грн.) вже двічі стояла в черзі і отримала лише 400 грн. тобто за один раз каса видає 200 грн.
В день, коли відбулася ця розмова, я підійшов до каси, щоб отримати решту зарплати дружини. Черга була десь 30-40 людей. Видавали по 300 грн.,а жінка, яка щойно отримала гроші, стала обурюватися, що їй залишилось доотримати 160 гривень, а їй не видають. Коли я запитав касирку, на якій підставі жінці не видають решти 160 грн., та погодилась видати цій жінці решту. Ця жінка працює в центрі дитячої творчості, живе в селі. То за такі гроші людина мала би ще раз стояти в черзі? .. Мені сказали: чоловіче, та сьогодні привезли в касу лише 20 000 грн. Якщо б видавати по тисячі, то половину людей слід було б нагнати, а так отримають хоч трохи».
Так само через проблеми з виплатами стипендій через банківську систему страждають і студенти. Газета «Експрес» пише: «На кухнях у гуртожитках тепер справжній ажіотаж… Щоб витрачати менше продуктів, варять все колективно. Знесли з трьох кімнат все, хто що має, і в казанок. Вперше за багато років з’явилися в гуртожитках прохачі продуктів».
Але наші студенти завжди знаходять вихід із скрутних ситуацій. Далі газета пише про студентське «ноу-хау»: «Антикризовим ноу-хау для мешканців гуртожитків стали підзаробітки офіціантами чи охоронцями в нічних клубах. Біля барної стійки з підносом в руках студенти готуються до пар. Дарма, що вранці треба йти на заняття. Оскільки за науку грошей і так не дають, можна виспатися прямо на лекції».
Гірше ситуація у випадку з пенсіонерами. Газета «Вечірній Івано-Франківськ» описує обурення молодої особи, яка стикається з буденним явищем в Івано-Франківську – пільговим проїздом пенсіонерів у громадському транспорті.
«Добираючись на роботу маршрутками, щодня спостерігаю таку сцену. Ось водій відмовив пані поважного віку отримати своє місце в його маршрутці. Жіночка замість того, щоб тихо вийти (як більшість пенсіонерів) з автомобіля, спитала водія, скільки у салоні пенсіонерів. Той обурився: «Моя маршрутка – кого хочу, того везу. Або ви зараз виходите з маршрутки, або я нікуди не їду. Через вас люди запізняться на роботу». Бідній бабусі, яку мимоволі зробили «ворогом народу», не залишилось нічого, як вийти з автобуса».
Але є й позитивні історії, щоправда такого характеру: «До маршрутки несміливо заходить старенька (чи старенький) і питає у водія: «Можна за посвідченням?».
Далі сцена розгортається залежно від настрою «господаря» авто. Часом діалог звучить так:
- Сідайте! – відповідає водій з цісарською гідністю. Подивіться, яким щасливим вогником спалахують очі пенсіонерів у цей момент…Але чомусь у мене настрій після споглядання стареньких, абсолютно псується. Я подумки промовляю: «Не дай, Боже, в нашій державі дожити до пенсії»… Пенсіонерів перетворили на прохачів милостині».
Бродять Івано-Франківськом масово й інші «прохачі» - «вуличні» менеджери. Вони ходять по офісах та квартирах з косметикою, книжками, тонометрами, посудом і купою всього того, що люди можуть собі купити в магазині чи на базарі і без них. Газета «Репортер» проводить опитування мешканців міста і з’ясовує їх досвід від спілкування з «менеджерами»:
Пані Христина, 70 років: «Я впустила в квартиру продавця, який запропонував продукцію з виставки з 50 % знижкою. В набір входило: пояс для схуднення, ручний міксер, набір ножів та цибулерізка. Все це коштувало 250 гривень. Я купила два набори — була впевнена, що згодяться. А коли він пішов, я збагнула, що не така вже й добра ця покупка. Довелося із цим змиритися».
Пані Ірина, 48 років: «На роботу прийшли юні дівчина і хлопець. Відрекомендувалися як студенти медичного інституту. Сказали, що міряють всім безкоштовно тиск, мовляв, для досліджень. Поміряли й мені. Запропонували купити прилад. Я купила, але вже дуже скоро він почав вимірювати тиск неправильно».
Пані Оксана, 30 років:«До мене на роботу прийшов представник фірми «Брізар». Він сказав, що дуже скоро у них відкриється магазин, в якому продаватиметься їхня косметика за удвічі вищими цінами. Тоді він пропонував дуже вигідний товар: дешеві та стійкі олійні парфуми. Як виявилося пізніше, парфуми були препоганої якості. Тому що в мене тепер — алергія».
Газета «Галичина» описує ситуацію на ринку медикаментів:
«Зростання цін на ліки позначилося й на вартості анти застудних, протизапальних препаратів. Навіть швидкодіючі пігулки типу індійських «флюколдів» подорожчали удвоє, а «трайсілс» та інші льодяники від кашлю – й учетверо. Про «серйозні» ж медикаменти й балакати годі. За елементарними підрахунками, курс «хіміотерапії» проти грипу чи інших ГРВІ коштує нині на 50 – 70 гривень дорожче, ніж торік».
Але оскільки “Галичина” – газета обласної ради, то одразу вказує і на шлях виходу з кризової ситуації: «Якщо грип лікувати, то одужаєш за два тижні, коли ж не боротися з ним, то він сам мине за 14 днів», – так полюбляють жартувати терапевти. І цим мовби підтверджують, що фармакологічні препарати і справді не вбивають віруси, а лише згладжують перебіг хвороби. А заодно й підказують нам вихід в умовах зростання цін на ліки – вдаватися радше до народних та інших методів профілактики й лікування … ніж ковтати всіляку «хімію». Тим паче, що…лікують не стільки пігулки та ін’єкції, скільки беззастережна віра пацієнта в їхню допомогу. Отже, головне — вірити в одужання...».
Отже, головне вірити. Вірити, що не захворієш, вірити, що «моя міліція мене береже»…
Тим часом заступник начальника міського відділу внутрішніх справ підполковник міліції Андрій Прусак через головний орган Івано-Франківської міської ради - газету «Західний Кур’єр» інформує населення про новий вид злочинів:
«У місті почастішали випадки крадіжок, у яких винні самі потерпілі... - Приходить людина додому, залишає в коридорі барсетку чи інші речі, не закриває вхідних дверей й заходить до квартири. Цим користаються злодії, які через незачинені двері заходять в коридор і викрадають речі. Лише за тиждень таким чином було скоєно дев’ять крадіжок».
А от вічно опозиційна газета «Прикарпатська правда» згадує про дозвіл влади купувати зброю. «Ситуація в суспільстві набирає загрозливих масштабів. Дна ми ще не досягли, але невпинно летимо туди. Влада паралізована. Не знає що робити. ЇЇ дії хаотичні і безсистемні…Наприкінці минулого року Міністерство внутрішніх справ прийняло рішення дозволити громадянам вільно купувати пістолети пневматичної дії… Сумна статистика свідчить, що в нашому суспільстві відсутня культура поводження зі зброєю як така…”
Газета «Галицький кореспондент» (близька до народного депутата Романа Ткача) пише: «ймовірність некерованих акцій протесту громадян, незадоволених владою, нині утричі вища, ніж чотири роки тому. Причому акції, які вже відбулися наприкінці минулого - на початку цього року, продемонстрували, що люди організовуються стихійно, без участі політичних партій. Не виключено, що коли цей процес набуде критичної маси, може статися вибух».
А далі газета з’ясовує, щоправда, не у простих громадян,а внародних депутатів від Івано-Франківщини, депутатів обласної і міської рад, питання: «Чи існує загроза соціальних бунтів і як їм можна запобігти?». Одразу повідомляємо, що всі опитувані сказали, що народ бунтувати не буде, але найцікавіша відповідь у Романа Ткача, народного депутата України, з фракції „НУ-НС”:
«За моїми особистими відчуттями, галичани ніколи не надіялися, не надіються і не будуть надіятися на владу. Принаймні 90 відсотків галичан. І в цьому сьогодні, певно, плюс. От я сам живу в селі, і тому скажу так: час перепросити город і сапку, скоро весна...»
І справді геніальне рішення: якби Ткач і йому подібні взялися за сапки і почали вирощувати картоплю, замість вічно працювати на керівних посадах, то може б дійсно й бунтів би не було, і жити б якось стало веселіше.
Василь Хом’як, «Остров»
Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка
ПоддержатьСтатьи

«Киев пытается нас надурить». Российские СМИ об Украине

Чтобы война стала экономически невыгодной. Об исторически обоснованных задачах ЕС
